[ Etiketler: yapisi ]
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Diş eti yapısı
#1
Diş eti, ağız içinde yer işgal eden yumuşak dokulardandır. 

Dişlerin boyun kısımlarını ve çene kemiklerinin ağız içerisine bakan yüzeylerini çevreleyerek, ağız içi anatomisinin işlevine makuluyumlanmasına yardım eder
Fonksiyonel olarak bir tür dolgu maddesi fonksiyonu gören diş etleri, çiğneme sırasında dişlerin titiz bölümlerine uzanan bir geçit olan boyun bölgelerinin ve çene kemiklerinin dış yüzeylerinin, dolaysız çiğnenen lokma ile ilişkisini engel olarak savunma fonksiyonu görür.
Periodontoloji; dişlere takviye veren bütün yumuşak dokularla alakalıyapılar ve hastalıkları mevzu edinmiş diş doktorluğu bilim dalıdır. 
Periodontoloji hususları diş etini kapsamına giren gibi, hepsi ile ilgili bu sayfanın üst bölümünde "dişin yapısal ayrıntıları" konusunda malumatverdiğim yazımda tanımlarını yaptığım; alveolar kemik, sement ve periodontal ligament konusunda hastalıkların rehabilitasyonu ile de ilgilenir. 
Periodontium; bu kabul edilen 4 tip diş takviye dokusunun ortak isimidirve Periodontoloji terimi; "Periodontium" (diş eti alveolar kemik diş sement'i periodontal ligament) ile "loji" (Bilim manasında nihai ek) kelimelerinin birleştirilerek "Periodontoloji" sözcüğünün üretilmesinden gelmektedir.Gingivitis, diş eti iltihabı'na verilen isimdir. 
Gingivitis meydana getiren en çok neden, diş yüzeylerine yapışanbakterilerin vakit içinde birbirlerine de bağlanıp toplu olarak bir diş yüzeyi katmanı oluşturmaları şeklinde tanımlanabilecek; "diş plağı" olarak adlandırılan ağız içi enfeksiyonu ve buna bağlı harabe tabakasının ortak ismidir. 
Diş Plağı, gelişen vakit içinde diş taşı (Tartar) durumuna ileriki şekildehenüz da kalınlaşır. 
Erişkinlerin tahminen %90'ında diştaşı mevcuttur
(1998 - İngiltere diş kayıt istatistikleri) Periodontoloji'nin karşılaştığı en çok hastalık olan diş eti irini (gingivitis), ilerleyerek, yeniden bu sayfanın başında esas diş anatomisini anlatırken mevzu içinde tanımladığım "periodontitis" başka bir deyişle dişi kemiğe bağlayan ligamentlerin iltihabına meydan vereren yıkıcı bir hal alabilir. 
Tüm diş muhafazakar bağların enflamasyonları (periodontitis) ve buna bağlı diş kayıpları, ilk safhada birer diş eti irini vakasıdırlar. 
Basit bir diş eti irini şeklinde başlayan hastalık, vakit içinde ilerleyerek dişin sallanmaya başlaması ve yerinden koparak dökülmesi ileneticelenen periodontitis gibi henüz ciddi vaziyetlere sebebiyet verebilmektedir.
dis-eti---dis-etleri---dis-eti-rahatsizl...nkara-.jpgdis-eti-hastaligi-dis-etinde-sisme-dis-e...nkara-.jpg
Ara
Cevapla
[ Etiketler: yapisi ]


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Ağız & Dişler Damar/Sinir Yapısı Bunalım 0 50 25-03-2018, Saat: 23:06
Son Yorum: Bunalım
  Ağız ve Dişlerin Cenedeki Yapısı ve Yeri Bunalım 0 54 25-03-2018, Saat: 22:18
Son Yorum: Bunalım

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi