[ Etiketler: tatil | nerede | yapabilirim | | lgeleri ]
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
St. Petersburg Tatili
#1
Rusya’nın tarihi günümüzden 300 sene önceye uzanan, su kanalları,çarpıcı sokakları ve Rus ihtişamını yansıtan yapılarıyla ilgi çeken şehiri

Neva Nehri kıyısında tespit edilen St. 
Petersburg, kurulduğu dönemden şu zamana kadar Kuzey Avrupa ticaretinde belirleyici bir köprü konumunda oldu. 
Kuruluşu esnasında su, taş ve gökyüzünün mükemmel uyumunu yansıtan bir sanat yapıtı gibi çalışıldığı söylenen şehir, Rus Çarı 1. 
Petro’nun Venedik ve Paris karışımı bir kent yaratma isteğinin ağır bastığı biliniyor. 
St. 
Petersburg, tiyatro salonları, opera binaları, geniş caddeleri ve kiliseleriyle sanat ve tarih tutkunlarına hitap ediyor.
Çok sayıda ırmak limanı eşliğinde Baltık Denizi’ndeki en ehemmiyetliliman şehirlerinden bir tanesi olan St. 
Petersburg, 1917 Rus Devrimi’ne kadar 200 sene süresince Rusya’ya başkentlik yapmış bir şehir
Günümüzde ise vatanının Moskova’dan ileri en büyük kent olan St. 
Petersburg’un merkezi, UNESCO Dünya Kalıtı Listesi’nde yer alıyor
Anıtlar, park ve bahçeler, uzun bulvarlar, saraylar, kiliseler, süsleyiciheykeller, Neva Nehri üzerindeki köprüler, bentler ve kanallar ile St. 
Petersburg başka dünya kentlerinden bölünüyor
Mimari yapısıyla ziyaretçilerini etkileyen ve Kuzeyin Viyana’sı olarakhatıralan kentte masalları andıran bir hava hâkim.
St. 
Petersburg Gezilecek Yerler
StPetersburg Gezilecek Yerler
Gürültüden uzak ara sokaklar, kanallardaki huzur ve dinginlik, yeşil dokusuyla parklardaki atmosfer, kentin genelindeki telaşsız yapı ve pastel renklerle bezeli binalar St. 
Petersburg ziyaretçilerine huzurlu bir yolcu vadediyor
Rus Çarı Petro’nun her köşesinde emeği olan kent mimarisinde 18. 
ve 19. 
yüzyıldan kalma gotik binalar hâkim.


Avrupa’nın en estetik şehirleri arasında gösterilen St. 
Petersburg’da en dinamik yer Nevsky Bulvarı. 
Bulvar süresince sıralanan lokanta, kafe ve tarihi binalardan, sanat koleksiyonu ile Rusya Müzesi, Alexander Nevsky Manastırı, Yusupov Sarayı, Steiglitz Müzesi, St. 
Isaac Katedrali, Rastrelliesque Stroganov Sarayı, Dökülen Kan Kilisesi, Kazan Katedrali görülmeli. 
Bulvarın sonundaki Isaac Meydanı da görülmeye kıymet yerlerden.
1. 
Hermitage Müzesi
Hermitage Müzesi Stpetersburg
Dünyanın en ehemmiyetli müzeleri arasında gösterilen Hermitage Müzesi’nin bütün fakat 2-3 haftalık bir müddette gezilebiliyor. 
Bu müzeye kısıtlı vakitte minimum 2-3 saat ayırarak Bizans’tan Çarlıkdevresine kadar geniş bir koleksiyonu görebilirsiniz. 
Da Vinci, Michelangelo gibi sanatçıların yapıtlarına ev sahipliği yapmışUfak Hermitaj, Büyük Hermitaj, Kışlık Saray ve Hermitaj Tiyatrosu’ndanmeydana gelen müzede çarların kalifiye sanat koleksiyonlarını da görmeniz olası
Hermitage Müzesi’nin denize bakan bölümünden başlayan tekne turlarına katılarak kentin sembol yapılarını denizden görme şansınıkesinlikle değerlendirin. 
Tur esnasında köprülerin altından geçmek enfes bir tecrübe olacak.
2. 
Stroganov Sarayı
Stroganov Sarayı Stpetersburg
Genç barok mimari yansımaların gördüğünüz Stroganov Sarayı, duvar süslemeleri, abiye avizeleri ve tavan görselleri ile ilgi çekici bir nokta. 
Kırmızıya dönük dış cephesi ve sütunlu mimarisi ile ilgi çeken saray kentiçinde keşfe çıkmak isteyen ziyaretçileri kendisine çekmeyi başarıyor. 
1754’te uygulanan bu abiye yapı da listenizde kesinlikle yer almalı. 
Nevski Bulvarı üstünde bulunan ve 1753-1754 seneleri arasında inşa edilen Stroganov’da aristokrat hayatına değin düşünce sahibi olabilirsiniz.
3. 
Saint Isaac Katedrali
Saint Isaac Katedrali Stpetersburg
Dünyanın en büyük 4. 
katedrali olan Saint Isaac Katedrali, Çar 1. 
Nikolay’ın buyruğuyla 1818-1858 seneleri arasında inşa edilen göz alıcı bir yapı. 
Rusya’nın ana katedrali sayılan ve büyük kubbesinin yapımında 100 kg saf altının kullanıldığı yapıdan şaşırtıcı bir St. 
Petersburg görünümü izlenebiliyor. 
Dünyanın en büyük Ortodoks Kilisesi şeklinde de sayılan Saint Isaac’in bu devasa kubbesi, 2.Dünya Savaşı’nda düşman uçaklarının ilgisiniçekmemesi içersinde griye boyanmıştı.
4. 
Nevski Bulvarı
Nevski Caddesi Petersburg
Novgorod ve Moskova yolunun başlangıcı olarak Çar 1.Pedrodoğrulusunda tasarılanan Nevski Bulvarı, şehrin kalbi. 
Amirallik Binası ile Aleksandr Nevski Manastırı’nı birbirine bağlayan cadde şehrin alış veriş olanaklarının ve gece hayatının fazlasınıbarındırıyor. 
Hatıralık eşya dükkanları, saraylar ve katedralleriyle meşhur bulvar, bu arada bütün metro hatlarının kesiştiği merkez. 
Sovyet döneminde adı birkaç kez değiştirilen bulvar üstünde Stroganov Sarayı, Rusya Milli Kütüphanesi gibi tarihi ve kültürel yapılar yer alıyor.
5. 
Peterhof Sarayı
Peterhof Sarayı Stpetersburg
Petergof’da tespit edilen ve Paris’in meşhur Versay Sarayı’na benzerliğiitibariyle Rus Versayları olarak isimlendirilen Peterhof Sarayı ve Bahçeleri, UNESCO Dünya Kalıtı Listesi’nde yer almakta
Çar 1. 
Pedro’nun buyruğuyla 18. 
Yüzyılda, İsveç’e karşı kazanılan zaferin sonrasında yapımına başlanan saray, bir dizi saraydan ve muhtelif boyutlardaki bahçelerden oluşuyor. 
Kışlık Saray’ın önünden kalkan deniz otobüsleriyle erişebileceğinizyapının bahçesinde tespit edilen ve 64 fıskiye ile 250 heykelden meydana gelen Büyük Çağlayan, resim yönden en güzel kısmını meydana getiriyor.
6. 
Kazan Katedrali
Kazan Katedrali Stpetersburg
Rus İmparatorluğu’nun Napolyon karşısında zafer kazanması hatırasınainşa edilen mükemmel bir yapı olan Kazan Katedrali, Vatikan’dakimeşhur St. 
Peter Bazilikası’nın ikizi olarak biliniyor. 
1801 ile 1811 seneleri arasında Kazan Katedrali’nin 80 m uzunluğunda ve bir devre dönemin en yüksek kubbelerinden biriydi. 
Nevski Bulvarı üzerindeki katedral yarım daire şeklindeki, sütunlu yapısıhasebiyle Roma’daki Aziz Petro Katedrali’ne epey benziyor. 
1917 Rus Devrimi’nin sonrasında ateizmin anlatıldığı bir müzeye dönüştürülen katedral son zamanlarda dini fonksiyonunu sürdürmeyesürüyor.
7. 
Voskresenia Khristova Kilisesi
Voskresenia Khristova Kilisesi Stpetersburg
Yapımına 1883’te başlanıp 1907’de bitiren Voskresenia Khristova Kilisesi, Rus Çarı 3.Alexander döneminde babası II. 
Alexander hatırasına uygulanan bir Ortodoks kilisesi. 
Dış yüzeyindeki mozaiklerle hayranlık uyandıran Voskresenia Khristova Kilisesi, mimari özellikler yönünden Kremlin ile benzerlik işaret ediyor
Günümüzde müze olarak görev veren yapı göz alıcı kırmızı mimarisi, içindeki betimlemeler ve girift mozaikler ile şehrin ana turistik adreslerinden biri.
8. 
Rus Devlet Müzesi
Rus Devlet Müzesi Stpetersburg
Rus sanatı ve hayatına ait en ehemmiyetli koleksiyonların yer aldığı Rus Devlet Müzesi, 1895’ten bu yana 11.yüzyıldan şu zamana kadar dek gelen Rus sanat yapıtlarının en ehemmiyetli koleksiyonlarını içeriyor. 
Özel koleksiyonların eklenmesiyle ehemmiyetli ölçüde genişletilen müzede, 18. 
ve 19. 
yüzyıllardan kalma kapsamı geniş bir fotoğraf ve heykel koleksiyonu ile 12-14. 
yüzyıl ikonlarını da sahibi olan muhteşem bir erken Rus sanatı koleksiyonu yer alıyor
Rus Devlet Müzesi (State Russian Museum), biri Karl İvanoviç Rossidoğrulusunda 1819-1825 senelerinde inşa edilen Mhail Sarayı, diğeriyse L.N. 
Benois’nın planlarına bağlı kalınarak 1912-1916 tarihleri arasında inşa edilen bina olmak suretiyle 2 yapı içinde görev sağlıyor.
9. 
Mariinski Tiyatrosu
Mariinsky Tiyatrosu Stpetersburg
19.yüzyılda Rusya’nın en önde gelen opera ve bale topluluğu ve Sovyet döneminde Kirov Balesi isimiyle tanınmış Mariinski Tiyatrosu, son zamanlarda de Rusya’nın en büyük tiyatrosu olarak görev sağlıyor
1860’ta açılan ve dünyanın en büyük sahnelerinden birisi olan Marisinskii Tiyatrosu, Rus bestecilerden Korsakov’un, Çaykovski’nin ve Musorgksi’nin birçok eserinin galasına ev sahipliği yapmış bir merkez. 
Uyuyan Güzel ve Kuğu Gölü balelerinin doğum yeri olarak malum tiyatro, Kryukov Kanalı kıyısında tespit edilen neoklasik binasında, 19. 
yüzyıl Rus mimarisinin başyapıtlarından biri olarak değerlendiriliyor. 
2 Mayıs 2013’te açılan ve tarihi binaya bir köprü ile bağlanan ikinci binası ise kentin ilk ehemmiyetli çağdaş mimari örneğini sunuyor.
10. 
Dostoyevski Müzesi
Dostoyevski Müzesi Stpetersburg
Saint Petersburg’da 5/2 Kuznechny Lane’de tespit edilen FM Dostoyevski Edebiyat Anıtı Müzesi, 12 Kasım 1971’de meşhur yazarın külüstür evinde açıldı. 
Müze binası bu arada Dostoyevski’nin meşhur yapıtı Karamazof Kardeşler’i de yazdığı yer. 
Petersburg’a giden edebiyat severlerin kesinlikle ziyaret etmesilüzumlenen müzede Dostoyevski’nin kalemi, çay bardağı, kendisi el yazması notları ve çoğu kalifiye eşyasını görebilir, sesli kılavuz hizmeti alarak yazar ile ilgili detaylı verilere ulaşabilirsiniz.
St. 
Petersburg’da gezilecek yerleri keşfederken ananesel Rus mutfağı vebaşka ülke lezzetlerine ulaşmak defa basit
Kafkas yöresel lezzetler, vejetaryen ürünler, Japon ve Çin mutfağı yanısıraİtalyan ve Avrupa mutfaklarından lezzetlerini yayınlayan restoranlar yer alıyor
Buğday, yulaf ve darı yöresel mutfağının esas malzemelerini meydana getiriyor
Noel hindisi, buğday Kasha, kızartmalar, domuz eti, rengeyiği eti kızartması, ekşi soslu sıcak çorbalar, tuzlu mantar, kızartılmış ördek eti ve etli jöleli Pelmeni, kentte sunulan esas mahalli lezzetler. 
Diğer yandan votka Rusların en tanınmış içeceği. 
Aynı vakitte da dünyanın önde gelen şarap üreticilerinden bir tanesi olanRusya’da bunun tabii bir neticesi olarak şarap şehir sakinlerinin esasseçimleri arasında. 
Kentin geniş ölçekli içecekleri arasında çayın kalifiye bir yeri var. 
Siyah çay, en fazla seçenek edilen çay çeşidi iken kahve pek tanınmışdeğil.
Ara
Cevapla
[ Etiketler: tatil | nerede | yapabilirim | | lgeleri ]


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi