[ Etiketler: mukemmel | nasil | olur ]
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mükemmel Diş Nasıl Olur ?
#1
"Mükemmel Diş budur! Bu tür olmalıdır! Gelin sizin de dişinizi bu türyapalım, siz de harika dişlere sahip olun" demeyi harbiden defa isterdim. 

 Bu hem sizin içersinde sonsuz diş yapısı olasılıkları arasında tercihyapma zorluğunu kaldıracağından büyük basitlik olurdu, hattadişhekimleri içersinde her gelen hastamıza bu dişlerin tıpatıp benzeriniinşa etmek defa kolay olacağından müthiş bir ferahlık sağlardı.
Ama ne yazık ki aslında vaziyetin bununla hiçbir ilgisi yoktur.
Herkes içersinde geçerli bir "Mükemmel Diş" tanımı-resmi-şekli olmasıolası değildir!
Bizim tıp eğitimimiz müddetincekıymetli hocalarımızın daimi ifade ederek kullandıkları, şuur altımıza kadar işledikleri ve bundan sonratanı/teşhis ve rehabilitasyon sürecinin her aşamasında refleks olarak hastaya yaklaşımımıza sirayet etmiş, defa güzel bir ifade bulunmaktadır : "Tıpta hastalık yoktur, hasta vardır!". 
Bu beş kelimelik tümcebütün tıp branşlarının sebep bu kadar komplikebir malumat yığını içerdiğini, iyi bir hekim olmanın sebep bu kadar zor olduğunu kısaca özetleyen harika bir özdeyiştir. 
Tıpla alakalı her mevzu içersinde geçerlidir. 
Belki de hayattaki her mevzu içersinde de geçerli olmasından yaşambizlere bu kadar komplike gelmektedir. 
 
Şöyle ki; hiçbir ayrı iki insanın anatomisi birebir aynı değildir! Tek yumurta ikizlerinde dahi görünüşte tamamiyle aynı olan fiziksel yapılarının detayına inildiğinde, parmak izlerinin birbirinden değişikolması gibi Herkezin bildiği örneklerden tutun da, bütün kemik-sinir-damar-kas-diş vs... 
yapısının tamamiyle birbirinden değişik bulunduğu gerçeği ile karşılaşılır. 
Bu vaziyet, ikiz olmayan fakat kardeş olan insanlarda biraz daha çokayrıntıda çeşitlilik gösterir, anne-baba'nın kendisi genleriyle meydana gelen öz çocuklarında dahi olağanüstü yapısal değişiklikler yer alır
Ayrı kökenlerden gelmiş iki ayrı kişiyi, insan olarak aynı uzuvlarıtaşımaları dışında birebir karşılaştırarak eşleştirmeye çalışmaktamamiyle boşuna bir gayret olacaktır!
Evet tıpta "anatomi" diye bir dal bulunmaktadır ve insan bedeni yapısını incelemek üzere heyetmiştirharbiden de insanlar arasında bu derece fark olsaydı bu tür bir dal niçin olsundu ki?... 
diye sorduğunuzu duyar gibi oluyorum. 
Eğer sormuyor iseniz de sormalısınız!   Anatomi bulunmaktadırziramisal; bir hindi-at-balina vs... 
diğer canlıların anatomisine göre, bizim insan olduğumuzu anatomik olarak gösteren belirgin "ortaklıklar" ve "farklılıklar" silsilesi mevcuttur.
Bir insan anatomistinin ilgilendiği, insan vücutları arasındaki "ortak"başka bir deyişle hepsinde ansızın tespit edilen yapıları saptamak, bunların "şeklen" ortak kısımlarını belirleyerek, "istatistiksel olarak anlamlı" başka bir deyişle toplumun çapında en fazla tespit edilenfonksiyonel "ana varyasyonunu" normal kabul ederek, farklı türlü içinden çıkılamayacak karmaşıklıktaki "diğer" hudutsuz çeşitlenmeler ile ilgili "mantık hudutları dahilinde" bir düşünce yürütebilmemizi sağlamaktır.

muekemmel-di-ler-guezel-guelue-ler.jpgen-guezel-di--en-iyi-di--hekimi-ankarada...ini-i-.jpg

Derhal bu noktada, sizlere hepimizde tespit edilen "şah damarı" örneğini vermek istiyorum. 

Yukarıdaki şekillerde en kalın görülen kırmızı yapı, kalpten çıkan bedeninen büyük damarı olan "Aort" atardamarıdır. 
Bu kalın damardan çıkan üstteki henüz ince kırmızı yapılar ise, baş ve kollarımıza giden ana damarlardır. 
Tüm bu dallanmalar göğüs kafesimizin içersinde, iki akciğerimizin arasında ve ibadet tahtası olarak isimlendirilen göğüs kafesi ön kemiğimizin (sternum) derhal ardında olmaktadır. 

İşte "şah damarı" olarak malum ve resimde "A.Carotis Communis dextra" olarak görülebilecek kafamıza-yüzümüze-beynimize hasılıboyundan yukarıya her organımıza kan götüren damar, %70 oranında sol üstteki ilk şekildeki gibi çıkarken, sağ üstteki şekilde gördüğünüz gibideğişik yerlerden de değişik oranlarda çıkabilmektedir!
Eğer sizin sağ şah damarınız toplumun %70'inde çıktığı yerden çıkıyor ve benimkisi alttaki resimde %9 olarak görünen şekilde çıkıyor ise, siz anatomik olarak "toplumun geneline göre" benden henüz "normal" siniz demektir. 
Ama bu benim de "anormal" olduğum mananına gelmemektedir,yanlızca daha düşük rast gelinen bir normallikte olduğumu belirtir
Çünkü bendeki "varyasyon"(çeşitlenme) da sizdeki "varyasyon" ile "AYNI İŞİ GÖRÜYOR", ihtiyaç duyulan yerlere aynı kanaat aynı şekilde götürüyordur. 
Yani "normal"in tarifi, "şeklen" mümkün oldukça "fonksiyon" ile deilgilidir, ve benim vücudumdaki damarı "bu değişik, bunu normal yapalım" diye sizinkine çevirmeye çalışmak, tabiri caiz ise; gönül rahatlığı ile *"gerzeklik" olarak nitelendirilebilir. 
(Türk Dil Müessesesi Sözlüğü ~ Gerzek : Geri-zekalı sözünün kısaltılmışı.

                                                          "Sağlıklı Diş" ne demektir?

Sıhhatli bir diş, her şeyden önce; yapılması lüzumlenen şeyi yapmış ve bunu inşa etmeyi fazla zaman stabil olarak sürdürebilecek diş demektir. 

Yani, o lâhza içersinde yer aldığı ağız içinde vazifesini adına getirebilen her diş de sıhhatli değildir! Bir dişi sıhhatli olarak nitelendirebilmekiçersinde, orta ve uzun dönemde de kendisinden beklenenleri yapmaya devam edeceğini gösterir alametifarika'lar aranır.
Bir dişin sıhhatli olduğunun ip uçlarını veren kontrol bulgularından ilki,tabii olarak dişin kendisiyle alakalıdır
Dişin görülür yüzeyinde bir renk değişimi, plak tabakası, tartar, aşınma, çatlak-kırık, adına dayanıklı oturup oynama bulgusu verip-vermemesi,başka dişler ile olan uyumu ve çiğneme fonksiyonu sırasındaki efektivitesi başlangıç seviyesindeki bir diş muayenesinde ilk bakışta değerlendirilmesi lüzumlenen esas özelliklerdir.Bir dişin kendisiyle alakalı yapılacak kontrol, o dişin o anki fonksiyonelvaziyeti konusunda malumat verecek esas kaynaktır ve akut dönemdekimeselelerin tespitinde altın kıymeti taşımaktadır, ancak; dişin orta ve uzun dönemli sıhhati ile ilgili tahminde bulunmak içersinde kafi değildir.

Bir diş, o lâhza itibari ile mükemmel yapısal özellikler ve ağız içi işlevleriile eşi benzeri olmayan bir ahenk sergiliyor olabilir. 
Ancak bu yeniden de o dişin tamamiyle sıhhatli bulunduğu mananınagelmez! Zira dişin hayatiyetini ve işlevini sürdürebilmesi içersinde,kesinlikle içinde "yaşadığı" dokular ile temasının ve uyumunun damükemmel olması gereklidir! Zira bir dişi besleyen ve destekleyen,etrafındaki dokulardır.Yapısal olarak çok iyi durumda bulunan, diş hekimi tarafından yapılan ağız içi muayenesinde hiçbir falso vermeyen "örnek bir diş" için, muayenenin devamında incelenecek önemli hususlar; dişin içine oturduğu çene kemiğinin yapısal destek ve işlevsel fonksiyonlarını yerine getirebilecek standartlarda olması, dişin özü (pulpa) içerisindeki damar-sinir paketinin dişin beslenme görevindeki yeterliliği ve innervasyon olarak tabir edilen beyinden gelen sinirlerce duyulandırılma ilişkisinde ağrı-hassasiyet yaratacak bir patoloji bulunmaması, periodontium olarak adlandırılan ve ileride periodontoloji (diş eti hastalıkları) konusunda çok daha detaylıca tartışılacak başta diş eti olmak üzere, alveolar kemik, sement ve periodontal ligament içerisinde "diş-çene kemiği eklemi"ne sıkıca sabitlenmiş olması (dişin kendisi dışındaki çevresel nedenler ile yerinde oynayıp-oynamaması) durumlarının göz önünde bulundurulması önem kazanmaktadır! 
Ara
Cevapla
[ Etiketler: mukemmel | nasil | olur ]


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Dolgu Tedavisi Nasıl Olur Bunalım 0 50 26-03-2018, Saat: 00:20
Son Yorum: Bunalım

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi