[ Etiketler: disler | cene | eklemleri | onemli | bilgi ]
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.75/5 - 4 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dişler Ve Çene Eklemleri Önemli Bilgi
#1
Çenemiz, kafatasımıza bağlı 2 dinamik eklemden bir tanesidir

Diğeri omurganın baş kubbesine bağlandığı boyun eklemidir. 
Çene mafsalıbütün beden eklemlerimiz arasında gün içinde en fazlakullanılanlardandır ve yemek sırasındaki çiğneme işlevindeki görevleri dışında, konuşma esnasında sarfedilen akciğerlerden başlayarak boğaz-gırtlak kasları ve dil ile dişleri sahibi olan karmaşık düzenin ses üretmesi sürecinde aktif rol alır.
Çene ekleminin bütün bu fonksiyonları yaşam boyu hakkı ile adınagetirebilmesi içersinde hem defa dayanıklı yapıda, hatta defa dinamikolması icap eder. 
Yapısal özellikleri bu sağlamlık ve hareketlilik gerekliliği kriterleritarafında tasarım edilmiş çeneye bütün gerekli donanımı sağlar. 
Çene mafsalı (yani temporomandibular eklem), aynı diz eklemindeki menisküs gibi içinde bir kıkırdak disk (sol alt şekilde mavi renkli iç yapı)bulundurur
Bu diskin ve ayrıntısına burada inemediğimiz anatomik yapısınınözellikleri vasıtası ile çene hem yukarıya aşağı (çiğneme) hatta sağa sola (öğütme) faaliyetlerini yapılabilir
Tüm bu hareketlere motor gücü gerçekleştiren kaslar ise 4 çifttir (sağlı-sollu 4'er adet) ve yeniden soldaki üst şekilde çene ve kafatasına yapışma yerleri görülebilir.
Çene'nin içersinde rol aldığı çiğneme ve konuşma fonksiyonlarında aktif rol oynayan başka bir organımız "dil" olarak isimlendirilir. 
Dilimiz, vücuttaki en güçlü adale gruplarından bir bölümünü ihtiva eder.
cene-eklemi-distan-kesit.jpg
İç ve dış kaslar olarak gruplandırılan toplam 8 çift kastan 4 çift iç adaledilin içersinde başlar ve yeniden dilin içersinde sonlanır, başka 4 çiftadale ise "dil kemiği" olarak tariflenen os hyoideum'dan başlar ve dilde sonlanır. 

(Alttaki 2 resimde bu dış dil kasları ve ek olarak ağız zemini kaslarıgörülebilir.) Ayrı olarak dil, üstünde kendini saran kalifiye mukoza dokusunda ihtiva ettiği 
"tat tomurcukları" vasıtasıyla temelde yorucu olan yemek yemefonksiyonunu bizler içersinde "tatlı" bir beğeni durumuna getirir. 

Yapısal özellikleri ile ilgili malumat sunduğumuz çene, çene mafsalı, dil ve muhteviyatlarındaki kasların diş hekimliğindeki önemine gelir isek;
bir diş hekiminin yaptığı müdahalelerde göz önünde bulundurmasılüzumlenen, bozuksa sıhhatine kavuşturmaya çalıştığı, dayanıklı ise bozmadan dişler üstünde ihtiyaç duyulan müdayaleyi inşa etmeyiamaçladığı ağız içi yapıların balansı gördüğünüz üzere pekçok ayrıntıiçermektedir
Bir dişte ilerleyen herhangi bir rahatsızlığa müdahale ederken, yapılacak müdahalenin çiğneme ve konuşma işlevleri üstüne mümkün tesirleridetaylıca düşünülmeli ve tıbbi rehabilitasyon işlemi buna göre yapılandırılmalıdır. 
Ağız içine uygulanacak bir dolgunun, estetik görünümde olması esasenherkes doğrulusunda beklenilen bir özelliktir, fakat diş doktoru bu estetikliği sağlar iken, bu dolgunun ağız içinde var olan tabii yapılarınişlevleri ile olan uyumu konusunu da minimum estetik kadar ön tasarıdameblağ
Söz hususu dolgunun artışında, milimetrenin küçük parçalarınca oluşacak bir fazlalık, çene ekleminin tam kapanma hareketi esnasında birmani teşkil ederek, çiğneme fonksiyonu esnasında programı beklenilenyüksek basınçlara ulaşmasına namüsait bir pozisyon yaratabileceği gibi, var olan dişler arasındaki uyumun bozulmasından kaynaklı çiğneme yüzeylerinin efektivitesini kaybetmesi sebebi ile yetersiz ve hem de ağrı veren çiğneme ile karşılabilecek yapısal farklılıklar olabilir. 
Olay ağız içine bir protez diş konstrüksiyonuna geldiği zaman ise, dolgu boyutundan defa henüz öte esas yapısal değiliklikler mevzubahisolmasından, var olan veyahut olması lüzumlenen fakat öncedenbozulmuş olup bu sebepten de uygulanan diş doktoru müdahalesi ile işlevselliğine kavuşması beklenilen dengeler defa henüz komplike bir halalabilmektedir.
Tüm bu sathi olarak değenilen detayların verilme emeli, diş doktorluğubilim ve sanatının sebep bir "bilim" ve sebep bir "sanat" olduğunun mantık temeline oturtulmasıdır. 
Yıllar boyu kesif eğitim süreçleri ertesinde kazanılan bu nosyon, deneyimve yöntemin oturtulmasının şahsi beceri ve yatkınlıkla desteklenmesini gerektirirken, uygulanan işin "sevilmesi"ni esas koşul olarak mecbur kılmaktadır. 
Bu gerçek, diş doktorluğu ve başka bütün tıp kısımları içersinde ihtiyaç duyulan esas kuraldır.

dil-kaslar--dis-onden.jpgdil-kaslar--ve-dil-kemi-i-a--z-icinden-d...e-cene.jpgdil-dilin-kemi-i-os-hoideum-dil-yap-s--c...imli-i.jpg
Ara
Cevapla
[ Etiketler: disler | cene | eklemleri | onemli | bilgi ]


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Ağız & Dişler Damar/Sinir Yapısı Bunalım 0 50 25-03-2018, Saat: 23:06
Son Yorum: Bunalım
  Bebek Dişleri / Geçici Dişler Bunalım 0 46 25-03-2018, Saat: 22:47
Son Yorum: Bunalım
  Dişlerin Cene Kemiği ile Bağlantısı Bunalim 0 59 25-03-2018, Saat: 21:50
Son Yorum: Bunalim

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi